Skip to content

925 Edgebrook Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block9.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,031
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
33%
Improvement Value:$76,200
67%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,741+3.9%
2024$2,638+4.1%
2023$2,534+0.0%
2022$2,534+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
Sq Ft1,031DeedBook 20166, Page 495Recorded10/16/2025

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,031DeedBook 19755, Page 463Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14397, Page 369

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10610, Page 959

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4752, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1970