Skip to content

877 Edgebrook Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1970

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Aug 1, 2002

Property Information

Block9.07
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,074
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
37%
Improvement Value:$64,800
63%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,466+3.9%
2024$2,373+4.1%
2023$2,280+0.0%
2022$2,280+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 10948, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1970