Skip to content

853 Edgebrook Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1970

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block9.07
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,153
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
33%
Improvement Value:$74,800
67%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,708+3.9%
2024$2,605+4.1%
2023$2,503+0.0%
2022$2,503+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,153DeedBook 16911, Page 821Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4829, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1970