Skip to content

848 Edgebrook Dr NorthToms River, NJ 08757

Built 1970

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 17, 2000

Property Information

Block9.13
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,091
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
30%
Improvement Value:$68,700
70%
Total Assessment$98,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,130+4.4%
2024$2,040-20.8%
2023$2,575+32.0%
2022$1,950-22.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 14194, Page 669

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10108, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1970