Skip to content

32 Eton RdToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block9.18
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,105
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$75,400
72%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+3.9%
2024$2,445+4.1%
2023$2,349+0.0%
2022$2,349+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,105DeedBook 18263, Page 634Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,105DeedBook 16937, Page 1928Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5222, Page 760

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5068, Page 664

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4993, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1976