Skip to content

10 Bolingbroke DrToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block9.18
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPPRC
Sq Footage1,174
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$146,500
83%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,255+3.9%
2024$4,095+65.8%
2023$2,470+25.4%
2022$1,970+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,174DeedBook 19035, Page 1179Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,174DeedBook 18287, Page 292Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 16156, Page 1670Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 5227, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1976