Skip to content

204 Martinique DrToms River, NJ 08757

Built 1976

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block9.24
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPRRC
Sq Footage1,126
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,510+3.9%
2024$2,415+16.7%
2023$2,070+0.0%
2022$2,070+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
Sq Ft1,126DeedBook 18298, Page 1222Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 15733, Page 1931Recorded1/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1976