Skip to content

5 Phelps AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block926
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,798
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
44%
Improvement Value:$127,700
56%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+3.9%
2024$5,252+4.1%
2023$5,046+5.2%
2022$4,796+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975