Skip to content

32 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$323,500
Last Sale Date
Apr 20, 2009

Property Information

Block939.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,933
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
26%
Improvement Value:$234,600
74%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+3.9%
2024$7,338+4.1%
2023$7,050+0.0%
2022$7,050+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 14272, Page 1845

Property Sale

Sale
$224,515
DeedBook 10752, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 2002