Skip to content

60 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block939.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,266
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
24%
Improvement Value:$256,600
76%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,125+3.9%
2024$7,818+4.1%
2023$7,512+0.0%
2022$7,512+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$508,000
Sq Ft2,266DeedBook 19004, Page 1509Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$191,625
DeedBook 10035, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5732, Page 691