Skip to content

8 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 17, 2005

Property Information

Block939.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,004
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
23%
Improvement Value:$276,500
77%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+3.9%
2024$8,329+4.1%
2023$8,002+0.0%
2022$8,002+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 12627, Page 236

Property Sale

Sale
$234,495
DeedBook 10059, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2000