Skip to content

38 Butternut LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$220,170
Last Sale Date
May 15, 2001

Property Information

Block939.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,672
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
21%
Improvement Value:$309,300
79%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.9%
2024$9,069+4.1%
2023$8,713+0.0%
2022$8,713+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,170
DeedBook 10399, Page 1500

Property Built

Built

Year Built: 2001