Skip to content

29 Tupelo RdBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 8, 2020

Property Information

Block939.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,331
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
25%
Improvement Value:$250,600
75%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+3.9%
2024$7,765+4.1%
2023$7,460+0.0%
2022$7,460+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 18070, Page 1627Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$379,600
DeedBook 12127, Page 1388

Property Sale

Sale
$217,815
DeedBook 10305, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 2001