Skip to content

23 Tupelo RdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block939.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,896
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
32%
Improvement Value:$181,800
68%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+4.1%
2024$5,933-0.1%
2023$5,940+0.0%
2022$5,940+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 16408, Page 121Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12551, Page 1401

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11533, Page 792

Property Sale

Sale
$176,965
DeedBook 10187, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2000