Skip to content

1 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block939.08
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$204,400
71%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+3.9%
2024$6,714+4.1%
2023$6,451+0.0%
2022$6,451+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,920DeedBook 19677, Page 1574Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 12223, Page 952

Property Sale

Sale
$180,515
DeedBook 10097, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 2000