Skip to content

3 Branchwood PlBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$261,815
Last Sale Date
Feb 23, 2001

Property Information

Block939.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,044
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
20%
Improvement Value:$340,800
80%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,331+3.9%
2024$9,941+4.1%
2023$9,551+0.0%
2022$9,551+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$261,815
DeedBook 10316, Page 1691

Property Built

Built

Year Built: 2001