Skip to content

53 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 23, 2009

Property Information

Block939.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,562
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
24%
Improvement Value:$262,200
76%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+3.9%
2024$8,004+4.1%
2023$7,690+0.0%
2022$7,690+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14504, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$238,740
DeedBook 10559, Page 252