Skip to content

164 Amsterdam AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 3, 2007

Property Information

Block939.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
23%
Improvement Value:$275,900
77%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,641+3.9%
2024$8,315+4.1%
2023$7,989+0.0%
2022$7,989+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 13756, Page 384

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12635, Page 737

Property Sale

Sale
$192,300
DeedBook 10229, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 2000