Skip to content

4 Fieldcrest CtBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Price
$171,023
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block939.11
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,060
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
27%
Improvement Value:$222,900
73%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+3.9%
2024$7,085+4.1%
2023$6,807+0.0%
2022$6,807+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$171,023
DeedBook 5381, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1996