Skip to content

9 Fieldcrest CtBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block939.11
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,678
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
22%
Improvement Value:$269,400
78%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,373+3.9%
2024$8,057+4.1%
2023$7,741+0.0%
2022$7,741+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$368,000
Sq Ft2,678DeedBook 17571, Page 497Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,678DeedBook 17254, Page 1058Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$204,692
DeedBook 5386, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1996