Skip to content

7 Fieldcrest CtBayville, NJ 08721

Built 1997

Last Sale Price
$154,274
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block939.11
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,186
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
26%
Improvement Value:$234,100
74%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,621+3.9%
2024$7,334+4.1%
2023$7,046+0.0%
2022$7,046+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$154,274
DeedBook 5527, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1997