Skip to content

5 Fieldcrest CtBayville, NJ 08721

Built 1997

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 13, 2014

Property Information

Block939.11
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,140
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
26%
Improvement Value:$229,200
74%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+3.9%
2024$7,220+4.1%
2023$6,937+0.0%
2022$6,937+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,065
DeedBook 5462, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1997