Skip to content

72 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Date
Oct 7, 2008

Property Information

Block939.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,922
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
28%
Improvement Value:$214,100
72%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,194+3.9%
2024$6,923+4.1%
2023$6,651+0.0%
2022$6,651+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14218, Page 1349

Property Sale

Sale
$65,050
DeedBook 5725, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1999