Skip to content

85 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block939.11
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,942
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
28%
Improvement Value:$218,600
72%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,303+3.9%
2024$7,027+4.1%
2023$6,752+0.0%
2022$6,752+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,942DeedBook 17557, Page 743Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$181,900
DeedBook 10158, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5747, Page 965