Skip to content

79 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block939.11
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,682
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,200
33%
Improvement Value:$168,500
67%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+3.9%
2024$5,839+4.1%
2023$5,610+0.0%
2022$5,610+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,682DeedBook 19898, Page 1363Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$133,450
DeedBook 5716, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1999