Skip to content

71 Timberline RdBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block939.11
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
26%
Improvement Value:$241,700
74%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+3.9%
2024$7,579+4.1%
2023$7,282+0.0%
2022$7,282+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12126, Page 866

Property Sale

Sale
$170,205
DeedBook 5719, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1999