Skip to content

155 Amsterdam AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block939.11
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,022
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
27%
Improvement Value:$226,700
73%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+3.9%
2024$7,206+4.1%
2023$6,923+0.0%
2022$6,923+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 16947, Page 1637Recorded11/24/2017

Property Sale

Sale
$296,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 16216, Page 1587Recorded10/16/2015

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 15621, Page 1592Recorded8/23/2013

Property Sale

Sale
$181,290
DeedBook 10066, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5747, Page 961