Skip to content

153 Amsterdam AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$190,024
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block939.11
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,432
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
25%
Improvement Value:$251,000
75%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+4.0%
2024$7,520+4.2%
2023$7,215+0.0%
2022$7,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,024
DeedBook 10209, Page 1040

Property Built

Built

Year Built: 2000