Skip to content

33 Butternut LaneBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block939.11
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,716
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
24%
Improvement Value:$254,500
76%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,118+3.9%
2024$7,811+4.1%
2023$7,505+0.0%
2022$7,505+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,716DeedBook 18503, Page 1194Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 16177, Page 54Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$203,115
DeedBook 10250, Page 1120

Property Built

Built

Year Built: 2000