Skip to content

9 Butternut LaneBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block939.11
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,729
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
21%
Improvement Value:$313,000
79%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+3.9%
2024$9,192+4.1%
2023$8,831+0.0%
2022$8,831+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,729DeedBook 17123, Page 54Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

Sq Ft2,729DeedBook 16611, Page 330Recorded12/23/2016

Property Sale

Sale
$261,740
DeedBook 10232, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 2000