Skip to content

7 Butternut LaneBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block939.11
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2SFSG
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,542
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
22%
Improvement Value:$283,500
78%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+3.9%
2024$8,480+4.1%
2023$8,147+0.0%
2022$8,147+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 17980, Page 1733Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 10794, Page 174

Property Sale

Sale
$241,240
DeedBook 10357, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2001