Skip to content

17 Brentwood DrBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block939.12
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,766
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
28%
Improvement Value:$212,100
72%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+3.9%
2024$6,823+4.1%
2023$6,555+0.0%
2022$6,555+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,766DeedBook 18960, Page 405Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 16475, Page 746Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14776, Page 1029

Property Sale

Sale
$152,025
DeedBook 5675, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5635, Page 186