Skip to content

161 Manhattan AveBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block939.13
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,771
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
22%
Improvement Value:$283,000
78%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+3.9%
2024$8,452+4.1%
2023$8,120+0.0%
2022$8,120+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12761, Page 735

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 5427, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$452,500
DeedBook 5289, Page 180