Skip to content

140 Manhattan AveBayville, NJ 08721

Built 2003

Last Sale Price
$364,900
Last Sale Date
Jul 3, 2003

Property Information

Block939.15
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,277
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
20%
Improvement Value:$341,600
80%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+3.9%
2024$9,862+4.1%
2023$9,475+0.0%
2022$9,475+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$364,900
DeedBook 11528, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 2003