Skip to content

5 Surle CtBayville, NJ 08721

Built 2003

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block939.15
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,826
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
23%
Improvement Value:$297,200
77%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+3.9%
2024$8,900+4.1%
2023$8,550+0.0%
2022$8,550+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 11636, Page 1195

Property Built

Built

Year Built: 2003