Skip to content

4 Fallow CtBayville, NJ 08721

Built 2019

Last Sale Price
$450,340
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block939.15
Lot23.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class16.5
Description2660
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,660
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
19%
Improvement Value:$349,100
81%
Total Assessment$433,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449+3.9%
2024$10,055+8.9%
2023$9,230+0.0%
2022$9,230+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$450,340

From:

To:

DeedBook 17333, Page 808Recorded12/18/2018