Skip to content

151 Manhattan AveBayville, NJ 08721

Built 2002

Last Sale Price
$431,500
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block939.16
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page160

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,359
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
21%
Improvement Value:$301,600
79%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+3.9%
2024$8,886+4.1%
2023$8,537+0.0%
2022$8,537+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$431,500
DeedBook 12731, Page 1713

Property Sale

Sale
$248,995
DeedBook 10989, Page 1985

Property Built

Built

Year Built: 2002