Skip to content

23 Hickory LnBayville, NJ 08721

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block939
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage---
Acreage2.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,900
90%
Improvement Value:$21,500
10%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,217+3.9%
2024$5,020+4.1%
2023$4,824+0.0%
2022$4,824+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 19765, Page 895Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 18951, Page 269Recorded3/16/2022

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 17799, Page 268Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5488, Page 459