Skip to content

69 Hickory LnBayville, NJ 08721

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block939
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page161

Building Details

Building Class16
Description1SSCB2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,190
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
54%
Improvement Value:$140,400
46%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+3.9%
2024$7,048+8.1%
2023$6,522+0.0%
2022$6,522-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954