Skip to content

6 Paddock CtBayville, NJ 08721

Built 2021

Last Sale Price
$413,970
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block939
Lot19.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class17
Description2735
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,256
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
22%
Improvement Value:$288,600
78%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+3.9%
2024$8,591+371.7%
2023$1,821+0.0%
2022$1,821+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$413,970
Sq Ft2,256DeedBook 18770, Page 562Recorded11/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021