Skip to content

7 Paddock CtBayville, NJ 08721

Built 2019

Last Sale Price
$451,155
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block939
Lot19.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page157

Building Details

Building Class16.5
Description3071
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
20%
Improvement Value:$335,700
80%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+3.9%
2024$9,779+5.1%
2023$9,308+0.0%
2022$9,308+400.6%
Property History

Property Sale

Sale
$451,155
Sq Ft3,071DeedBook 17901, Page 1039Recorded5/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019