Skip to content

1 Hemlock LnBayville, NJ 08721

Built 1992

Last Sale Price
$142,400
Last Sale Date
Mar 12, 1992

Property Information

Block956.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,885
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
44%
Improvement Value:$162,700
56%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+3.9%
2024$6,721+4.1%
2023$6,457+0.0%
2022$6,457+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,400
DeedBook 4967, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1992