Skip to content

13 Conrad CtBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2013

Property Information

Block956.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage3,092
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
21%
Improvement Value:$319,400
79%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+3.9%
2024$9,396+4.1%
2023$9,027+0.0%
2022$9,027+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,005
DeedBook 12443, Page 78

Property Sale

Sale
$304,712
DeedBook 10007, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1999