Skip to content

11 Conrad CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$235,450
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block956.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,520
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
23%
Improvement Value:$268,500
77%
Total Assessment$350,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+4.5%
2024$8,027+4.1%
2023$7,712+0.0%
2022$7,712+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,450
DeedBook 10072, Page 1080

Property Built

Built

Year Built: 2000