Skip to content

9 Conrad CtBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block956.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage3,164
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
18%
Improvement Value:$384,400
82%
Total Assessment$466,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+3.9%
2024$10,814+4.1%
2023$10,389+0.0%
2022$10,389+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft3,164DeedBook 17928, Page 107Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 11360, Page 442

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 10794, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1999