Skip to content

6 Overlook CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$264,775
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block956.02
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2768 2832
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,832
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
21%
Improvement Value:$302,500
79%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+3.9%
2024$8,932+4.1%
2023$8,582+0.0%
2022$8,582+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$264,775
DeedBook 10252, Page 1683

Property Built

Built

Year Built: 2000