Skip to content

8 Overlook CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block956.02
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage3,164
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
24%
Improvement Value:$302,500
76%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,555+3.9%
2024$9,194+4.1%
2023$8,834+0.0%
2022$8,834+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 13107, Page 1

Property Sale

Sale
$265,200
DeedBook 10223, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2000