Skip to content

41 Pacific AveBayville, NJ 08721

Built 1999

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block956.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage3,048
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
20%
Improvement Value:$325,900
80%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524+4.0%
2024$9,155+1.3%
2023$9,036+0.0%
2022$9,036+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000
DeedBook 15008, Page 919

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12010, Page 670

Property Sale

Sale
$248,015
DeedBook 5722, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1999