Skip to content

453 Halsey AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block956.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,608
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
24%
Improvement Value:$252,200
76%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+4.1%
2024$7,487+0.7%
2023$7,434+4.2%
2022$7,137+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$434,900

From:

To:

Sq Ft2,608DeedBook 18003, Page 1149Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 14386, Page 1334

Property Sale

Sale
$245,253
DeedBook 10286, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 2000