Skip to content

58 Central PkwyBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$221,994
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block956.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,580
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
24%
Improvement Value:$283,000
76%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,926+3.9%
2024$8,589+4.1%
2023$8,252+0.0%
2022$8,252+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$221,994
DeedBook 10242, Page 1290

Property Built

Built

Year Built: 2000